آیا قهوه خواب آور است ؟! نوشیدن قهوه باعث شادابی بیشتر در شما می‌شود و انرژی زا است . این جمله را حتما تا به حال بارها شنیده‌اید ! شاید راجع به اینکه قهوه باعث آرامش شما می‌شود نیز شنیده باشید . اما واقعیت چیست ؟! در عمل پس از نوشیدن قهوه چه واکنشی در بدن شما صورت خواهد گرفت ؟!  شادابی و سرحال شدن یا آرامش و خوابیدن ؟! در این مورد باورهای مختلفی در بین مردم وجود دارد .

در این مطلب قصد داریم از نظر علمی این موضوع را بررسی کنیم و در نهایت متوجه شویم که واکنش بدن ما نسبت به نوشیدن قهوه چگونه است ؟!

کافئین ، انرژی زا و خواب آور

کافئین ماده‌ای است که در بسیاری از مواد وجود دارد و به عنوان یک ماده‌ی محرک شناخته شده است . با توجه به نوع قهوه نیز مقادیر مختلفی از کافئین در انواع قهوه‌ها وجود دارد . ورود کافئین به بدن شما باعث می‌شود سیستم‌های عصبی بدن واکنش نشان داده و تحریک شوند . در نتیجه‌ی این تحریک سلول‌های بدن بیش از پیش فعال شده و این  باعث می‌شود در انجام کارها سریع‌تر و پر انرژی‌تر شوید . بطور کلی کافئین ماده‌ای انرژی زا می‌باشد .

پزشکان نیز به بیمارانی که مشکل خواب راحت و یا فشار خون بالا دارند توصیه می‌کنند مصرف کافئین را کاهش دهند و یا بطور کلی قطع نمایند .

آیا می‌دانستید در حقیقت کافئین می‌تواند به خواب راحت شما نیز کمک کند ؟!!

ممکن است با خواندن جمله‌ی بالا اندکی تامل کنید و در عین حال متعجب شوید ! زیرا همواره هنگامی که اسم کافئین به گوشمان می‌خورد ، انرژی زا بودن آن نیز به یاد ما می‌آید .

اگر این موضوع را بدانید که پس از نوشیدن قهوه چه اتفاقی در بدن خواهد افتاد ، دیگر از این موضوع تعجب نخواهید کرد !

کافئین فعالیت هورمون Adenosine  را در بدن متوقف می‌کند و عملکرد هورمون‌های Epinephrine و Cortisol را که باعث بوجود آمدن انرژی بیشتر در بدن شما می‌شوند را افزایش می‌دهد و این عمل سبب هوشیارتر شدن شما می‌شود .

مبارزه Caffeine و Adenosine !

Adenosine هورمونی است که فعالیت سیستم بدن را کاش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش داشته باشید و هنگامی که خیلی خسته هستید نیز به شما کمک می‌کند شادابتر باشید .

در واقع پس از مصرف قهوه ، واکنش متقابلی بین Caffeine و Adenosine در بدن اتفاق می‌افتد .

هنگامی که کافئین وارد بدن می‌شود ، فعالیت این هورمون متوقف می‌شود اما بدن نیز برای جبران این کمبود شروع به تولید بیشتر Adenosine می‌کند .

اما هنگامی که کافئین ( Caffeine ) از بدن خارج می‌شود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟!

کافئین ماده‌ای است که تاثیر آن روی بدن شما تقریبا کوتاه مدت است و هنگامی که از بدن خارج می‌شود ، مقدار زیادی از هورمون‌های Adenosine که برای مقابله با کافئین تولید شده است در بدن باقی می‌ماند .

حالا خودتان می‌توانید تصور کنید چه اتفاقی خواهد افتاد !

این مقدار انبوه از هورمون‌های خواب‌آور و آرامش‌بخش در بدن شما باعث می‌شود که احساس آرامش بی‌نظیری به شما دست بدهد و دلتان بخواهد که هرچه سریع‌تر به خوابی عمیق فرو بروید !

جالب است که هرچه مقدار مصرف قهوه بیشتر باشد بدن نیز برای مقابله با ورود کافئین تعداد بیشتری از هورمون‌های آرام‌بخش را تولید می‌کند و این باعث ایجاد حالت خواب آلودگی بیشتری در شما می‌شود .

ادرار آور بودن قهوه

بطور کلی قهوه ماده‌ای ادرار آور است . اگر شما بصورت منظم قهوه مصرف می‌کنید متوجه هستید که راجع به چه چیزی صحبت می‌کنیم ! در واقع پس از مصرف قهوه ، مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد که احساس رفتن به دستشویی به شما دست بدهد ، اگر مصرف قهوه‌ی شما بالاست نیز ممکن است این عمل مرتبا تکرار شود . بنابراین قهوه به سرعت از بدن شما خارج خواهد شد و این همان دلیلی است که باعث می‌شود کافئین اثری کوتاه مدت روی بدن شما داشته باشد .

این موضوع سبب کاهش مایعات بدن شما می‌شود و اگر شما پس از نوشیدن قهوه ، آب ننوشید یا در طول روز مصرف قهوه‌ی شما بالا باشد منبع ذخیره‌ی آب در بدن شما به سرعت از بین می‌رود و بدن بی‌آب خواهد شد .

در نتیجه‌ی کم آبی بدن ، غلظت خون بالا می‌رود و به آرامی در رگ‌های شما جریان می‌یابد ، این باعث کاهش رسیدن اکسیژن و دیگر مواد غذایی مفید به بخش‌های مختلف بدن شامل مغز نیز می‌شود .

و در نهایت ،کاهش اکسیژن در اندام‌های حیاتی بدن بخصوص در مغز ، باعث می‌شود به سرعت احساس خستگی و خواب‌آلودگی به سراغ شما بیاید .

بنابراین اگر قهوه را به این منظور مصرف می‌کنید که شما را تا مدت زیادی بیدار نگه دارد بهتر است این‌ کار را انجام ندهید ! زیرا همانگونه که گفته شد اثر کافئین روی بدن کوتاه مدت است و هرچه بیشتر نیز قهوه مصرف کنید کافئین زودتر خارج می‌شود !

بطور کلی :

نوشیدن قهوه بیشتر = ادرار بیشتر = کم آب شدن بدن = کاهش اکسیژن بدن = احساس خستگی و خواب‌آلودگی

اگر راحت خوابیدن برای شما مشکل است ، نوشیدن 1 فنجان قهوه چندین ساعت قبل از خواب ، می‌تواند به عنوان دارویی مناسب برای شما به کار رود .

سلامتی با نوشیدن قهوه

همانطور که اشاره شد ، قهوه هم می‌تواند به عنوان ماده‌ای انرژی زا و شادابی بخش و هم به عنوان ماده‌ای آرامبخش استفاده شود که این موضوع بستگی به زمان نوشیدن قهوه دارد .

قهوه در کوتاه مدت انرژی زا می‌باشد و چندین ساعت پس از مصرف نیز برای شما بسیار آرامبخش خواهد بود . بنابراین توصیه می‌شود قهوه را هرگز قبل از اینکه به رختخواب بروید استفاده نکنید زیرا سبب بی‌خوابی شما خواهد شد .

اینکه قهوه این دو خاصیت را با هم دارد می‌تواند بسیار جالب باشد . علاوه برا این موضوع قهوه خواص فوق‌العاده‌ی دیگری را نیز دارد که به چند مورد آن به اختصار اشاره می‌کنیم :

  • سوزاندن چربی
  • انرژی زا بودن قهوه
  • بهبود هوشیاری و میزان تمرکز
  • کاهش خطر ابتلا به دیابت
  • مبارزه با افسردگی
  • پیشگیری از برخی سرطان‌ها

شما می‌توانید جهت مطالعه‌ی بیشتر در این زمینه بخش قهوه و سلامتی سایت را ملاحظه فرمایید .

آیا هنوز هم برای نوشیدن قهوه احتیاج به دلایل بیشتری دارید ؟!

نتیجه گیری

کافئین به عنوان یک ماده‌ی محرک شناخته می‌شود که مصرف آن در ابتدای روز برای شما بسیار انر‌ژی زا است اما پس از چندین ساعت ، نتیجه‌ی مع می‌دهد و باعث خواب‌آلودگی شما می‌شود .

بنابراین اگر از مشکلات خواب رنج می‌برید و خواب راحتی ندارید سعی کنید قهوه را در هنگام عصر مصرف کنید . در واقع بهترین زمان مصرف قهوه بین 4 تا 6 ساعت قبل از خواب می‌باشد 


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: قهوه ,کافئین ,می‌شود ,مصرف ,باعث ,نوشیدن ,نوشیدن قهوه ,مصرف قهوه ,باعث می‌شود ,کافئین ماده‌ای ,چندین ساعت
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
Akse Aghaye Khamenei

آخرین جستجو ها